2022

Nejúspěšnější sportovci okresu Frýdek-Místek za rok 2022

(dle abecedního pořadí)

V úterý 18. dubna 2023 se uskutečnilo v hale STaRS v Třinci vyhlášení nejúspěšnějších sportovců okresu Frýdek-Místek za rok 2022. Díky podpoře a spolupráci s Magistrátem města Frýdku-Místku a Energetikou Třinec mohl výkonný výbor Okresního sdružení České unie sportu ve Frýdku-Místku ocenit následující sportovce:

Bartoš Patrik, 20 let, házená, SKP Frýdek-Místek

Patří mezi talentované brankáře a již od dorostu byl členem širšího kádru A týmu extraligy mužů. Je stálým členem výběrů reprezentačních mládežnických družstev v házené, nyní juniorů ČR. Byl nominován na kvalifikaci MS, startoval na ME juniorů U 20 v srpnu 2022 v Bulharsku. V aktuální tabulce úspěšnosti brankářů extraligy je na předních místech s úspěšností 34 %. Je vzorný v přístupu k tréninkům, sám si ještě přidává především specifická brankářská cvičení. Studuje ve 3. ročníku Střední školy řemesel ve Frýdku-Místku. Je klidné a skromné povahy, svými zákroky dovede vyburcovat kolektiv k lepším výkonům. Trenérem sportovce je Daniel Valo.

Bluchová Vendula, 21 let, taekwondo, Škola Taekwon-do ITF Frýdek-Místek

Po výrazných úspěších na MS v juniorských kategoriích se musela na dlouhé dva roky kvůli zranění kolene odmlčet od vrcholového sportu. Po rekonvalescenci se opět vrátila do reprezentace a upozornila na sebe už na MČR. Rovněž na ME v chorvatské Poreči mezi dospělými podala skvělý výkon a probojovala se až do finále. Tam nakonec těsně prohrála s řeckou závodníci, přesto titul vicemistryně Evropy v tak mladém věku ze Školy Taekwon-do ve Frýdku-Místku ještě nikdo nezískal. Zařadila se tak mezi rekordmany nejen v oddíle, ale i celé ČR. Na konto ještě přidala se svým týmem seniorek prvenství v týmové soutěži. Jejími trenéry jsou Filip Gavlas a Kateřina Kolářová.

Gorný Jakub, 24 let, vzpírání, TJ TŽ Třinec

Vzpírání se věnuje od svých 10 let. Tituly mistra republiky v minulých létech získával v různých věkových a váhových kategoriích. V roce 2022 vybojoval již osmnáctý titul mistra republiky ve váhové kategorii do 102 kg. Od svých 16 let je zařazen v reprezentaci ČR. V roce 2022 zvítězilo družstvo mužů TJ TŽ Třinec ve 2. lize a postoupilo pro ročník 2023 do naší nejvyšší soutěže vzpírání – do 1. ligy. A Jakub podával v této soutěži nejlepší výkony ze všech závodníků. Trenérem sportovce od jeho samotných vzpěračských začátků je velezkušený Jan Cymorek.

Chrascina Marek, 25 let, atletika, TJ TŽ Třinec

Student 5. ročníku VŠB v Ostravě je v současnosti zařazen do reprezentace ČR pro běhy do vrchu i na dráze. V listopadu loňského roku se zúčastnil MS v horských bězích v Thajsku, kde vybojoval nádherné 9. a 11. místo. Na MČR v ostravské hale na 3000 m, stejně jako na MČR v půlmaratónů v Pardubicích získal třetí místa, v běhu do vrchu na Zadově zvítězil. Je členem družstva mužů TJ TŽ Třinec startující v 1. lize mužů. Je velice cílevědomý, svědomitý v tréninku, kolektivní. V Třinci se zapojil do činnosti oddílu jako rozhodčí a trenér atletických přípravek. Rád pracuje s mladými atlety, mezi kterými je velmi oblíben. Trenérem sportovce je Jan Kervitcer.

Slíž Radomír, 23 let, sportovní gymnastika, TJ TŽ Třinec

Student 2. ročníku Ostravské univerzity obor trenérství a sportovní výkonnost. V loňském roce startoval na ME v Mnichově v koni na šíř. V této disciplíně se představil i na světových pohárech v Cottbusu, kde skončil 12., v Szombathely 11., v tureckém Mersinu třetí. Na mistrovství ČR v Brně dokázal zvítězit v koni na šíř a na bradlech. Je velmi svědomitý v tréninku, rád předává zkušenosti mladším gymnastům v oddíle. Jeho trenérem je Ondřej Janeczko.

Zwardoń Vojtěch, 33 let (za týden), šachy, Beskydská šachová škola

S šachy začal již na základní škole v Karviné. Když jeho výkonnost předčila možnosti Karvinského oddílu, přestoupil do Frýdku-Místku a stal se posilou extraligového týmu, kde působí dodnes. Je odborníkem na šachy ve zrychleném tempu, což je rapid a bleskový šach. Díky skvělým výkonům na MČR mužů v roce 2022, kde získal 4. místo, byl nominován na Šachovou olympiádu v Indickém Chennai, kde reprezentoval Českou republiku na čtvrté šachovnici. Bylo z toho 25. místo na Olympiádě družstev. Zvítězil na bleskovém turnaji Ostravský Koník 2022. Na úrovni, ve které se Vojta pohybuje, již není samotný trenér. Tréninkové hodiny tak probíhají s TOP hráči BŠŠ, kteří za ní hrají extraligu. Jedná se o Antona Korobova, Andreye Zhigalka a Sergeie Azarova.

TALENT ROKU

Matěj Kornel, 17 let, moderní pětiboj, Lašský sportovní klub Frýdek-Místek

Matěj je cílevědomý inteligentní sportovec, který dbá na rady trenéra. Poctivě chodí na tréninky a umí již ve svém věku naslouchat své tělo a dopřávat mu relaxaci. Mimo sport má velice dobré studijní výsledky na GPB ve Frýdku-Místku. Je společenský a má rád výzvy. Na MS v Itálii v kategorii U17 vybojoval 11. místo, na ME v Polsku skončil čtrnáctý. Vyhrál MČR v kat. U17 a stal se i vítězem celkového Poháru mládeže. V závodech Olympijských nadějí v Polsku v kat. U19 skončil třetí. Jeho osobním trenérem je Pavel Gazda, ale k jeho sportovní výkonnosti přispívají i další: Vratislav Sokol, Beáta Gazdová, Filip Saidl a další.

Zleva Patrik Bartoš, Radomír Slíž, Matěj Kornel, Vendula Bluchová,Vojtěch Zwardoň, Jakub Gorný ( chybí Marek Chrascina)